Aktualnie znajdujesz się w: AKTUALNOŚCI

Rejestracja na podstawie PESEL

Data dodania:26.09.2012
Opublikowano nowelę zakładającą utworzenie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, dzięki któremu lekarz sprawdzi, czy pacjent ma aktualne ubezpieczenie w NFZ. Przy rejestracji wystarczające będzie podanie numeru PESEL.  
Nadal będzie można przedstawić jak dotychczas np. druk ZUS RMUA, legitymację rencisty lub emeryta, w przypadku gdyby placówka nie miała dostępu do Wykazu. Pacjent będzie mógł też złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony. Osobę składającą fałszywe oświadczenie NFZ obciąży kosztami udzielonego świadczenia. W stanach nagłych pacjent będzie mógł przedstawić dokument później. NFZ nie odmówi rozliczenia, jeśli lekarz lub placówka zdrowotna udzieli świadczenia, które zostało potwierdzone, ale okaże się, że nie pacjent nie był ubezpieczony. W noweli zawarto też rozwiązania umożliwiające Funduszowi szybkie odzyskiwanie kosztów świadczeń udzielonych osobom nieuprawnionym w postępowaniu egzekucyjnym.
Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2012 poz. 1016) ukazała się 13 września br. Wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.  

Źródło: Serwis Prawniczy LexisNexis LexPolonica


Adres: 43-300 Bielsko – Biała ul. Młyńska 2
Tel./Faks: (33) 496 10 67, Adwokat Jerzy Kolber 600 388 870
e-mail: biuro@adwokatkolber.pl
Wszystkie prawa zastrzezone Kancelaria Adwokacka. Projekt i wykonanie Intersid.
Nota prawna | Polityka plików cookies